Contact the BOF

News

How to Join

Mailing lists

Tournaments

Results

Rules of Othello®

Where to Buy Othello®

Where to Play Online

Downloads

Newsletters

Official Ratings

Other Federations

Other links


Brussels EGP Previous Results


Year 2011 Results (held in Gent):
Standings after 11 rounds

 1. Nicky van den Biggelaar NL . 10.0
 2. Takuji Kashiwabara F ....... 10.0
 3. Imre Leader GB .............  8.0
 4. Marc Tastet F ..............  7.5 
 5. Arnaud Delaunay F ..........  7.0
 6. Marcus Fronmark S ..........  7.0 
 7. Erwin van den Berg NL ......  6.0
 8. Albert Kortendijk NL .......  6.0
 9. Jiska Helmes NL ............  6.0
10. Marcel Peperkamp BE ........  6.0
11. Giuseppe Chiarulli I .......  6.0
12. Martin Fransen NL ..........  6.0
13. Patrick Aubroeck NL ........  5.5
14. Roel Hobo NL ...............  5.5
15. Tom Schotte BE .............  5.5
16. Jan C de Graaf NL ..........  5.0
17. Nick Reunes BE .............  5.0
18. Jarl Ilbrink NL ............  5.0
19. Benkt Steentoft S ..........  5.0
20. Marcel Sneek NL ............  5.0
21. Dimitri Vaes BE ............  4.0
22. Rosalinde de Boer NL .......  4.0
23. Jan Remue BE ...............  2.5
24. Michael May BE .............  2.0
25. Bram Schotte BE ............  2.0
26. Pierre Poliakoff BE ........  2.0
27. Annie Flockman BE ..........  1.5

Final:
Nicky van den Biggelaar beat Takuji Kashiwabara 39-25, 37-27

3/4 Playoff:
Marc Tastet beat Imre Leader 27-37, 52-12, 41-23

Year 2009 Results (held in Gent):

Standings after 11 rounds

  1:  10.  pts [912]   BERG Matthias (5301) {D}
               [911]   SCHOTTE Tom (2795) {B}
  3:   8.  pts [893]   KASHIWABARA Takuji (839) {F}
  4:   7.  pts [848]   KRACZYK Roman (4048) {PL}
               [819]   HELMES Jiska (5287) {NL}
               [808]   ORTIZ George (148) {AUS}
               [784]   DE GRAAF Jan C. (4012) {NL}
  8:   6.5 pts [746]   MODELLATORE Tonya (5340) {D}
  9:   6.  pts [798]   PEPERKAMP Marcel (2799) {B}
               [789]   DE WAEL Jeroen (2793) {B}
               [771]   REUNES Nick (5900) {B}
               [766]   DE BOER Akke-Lien (5265) {NL}
               [751]   TURNER Ian (2036) {GB}
               [748]   VAES Dimitri (2785) {B}
 15:   5.5 pts [759]   ROGOSZ Magdalena (4052) {PL}
               [747]   DE BOER Rosalinde (5214) {NL}
 17:   5.  pts [737]   FRANSEN Martin (5239) {NL}
               [735]   ROSSLER Daniel (70002) {D}
               [731]   VAN DAMME Brecht (5909) {B}
               [609]   TURNER Alison (2033) {GB}
               [563]   WEBER Gertrud (5341) {D}
 22:   4.5 pts [709]   SNEEK Marcel (5083) {NL}
 23:   3.5 pts [678]  -MACALUSO Stefano (270003) {B}
 24:   3.  pts [588]  -MACALUSO Paolo (270005) {B}
               [570]   DE GRAAF Corrie (5062) {NL}
               [540]   TURNER Kali (2352) {GB}
 27:   2.  pts [501]  -JANQUART Bert (270006) {B}
               [493]  -DE BEUKELAER Stijn (270000) {B}
               [472]  -FLOCKMAN Annie (5919) {B}
 30:   1.  pt  [435]  -SAELENS Jeroom (270007) {b}
               [430]   TURNER Tani (2097) {GB}
               [420]  -PEETERS Ellen (270008) {b}

Disqualified   [743]   ANDRIANI Bintsa (45) {RM}

Finals
Schotte beat Berg: 36-28, 22-42, 41-23

3/4 final: Kashiwabara versus Kraczyk: 1.5 - 1.5 (32-32 / ?? / ??)

Year 2008 Results (held in Gent):

Standings after 11 rounds

No.	 Name				Country	Points	Tie-break
1	 BORASSI Michele 		I	10 +2	[947]
2	 BARRE Sebastien 		F	11 +1	[913]
3	 VAN DEN BIGGELAAR Nicky 	NL	7 +2	[848]
4	 KASHIWABARA Takuji 		F	7.5 +0	[837]
5	 HELMES Sido 			NL	7	[818]
6	 SCHOTTE Tom 			B	6	[792]
7	 AUZENDE Frederic 		F	6	[782]
8	 ANDRIANI Bintsa 		F	6	[777]
9	 VAES Dimitri 			B	6	[773]
10	 DE GRAAF Jan C. 		NL	6	[706]
11	 MODELLATORE Tonya 		D	5.5	[707]
12	 ORTIZ George 			AUS	5.5	[669]
13	 HOBO Roel 			NL	5	[736]
14	 FRANSEN Martin 		NL	5	[698]
15	 DE BOER Rosalinde 		NL	5	[679]
16	 DE BOER Akke-Lien 		NL	5	[650]
17	 REUNES Nick 			B	4.5	[707]
18	 SNEEK Marcel 			NL	4	[688]
19	 MAY Michael 			B	4	[633]
20	 SCHOTTE Bram 			B	3	[555]
21	 NUYTTENS Liesbeth 		B	2	[474]
22	 DE GRAAF Corrie 		NL	2	[468]
23	 de flou mattias 		B	1	[402]
24	 FLOCKMAN Annie 		B	0	[353]

Final
Sebastien Barre - Michele Borassi 24-40
Michele Borassi - Sebastien Barre 23-41
Sebastien Barre - Michele Borassi 10-54

Final 3/4
Takuji Kashiwabara - Nicky van den Biggelaar 31-33
Nicky van den Biggelaar - Takuji Kashiwabara 46-18

Year 2007 Results (held in Brussels):
Standings after 11 rounds

Ranking of the 38 players after round 11:

Place Points      BQ     Name                           Country 
 1  8.5 (+1) pts  [1334] DOLEZAL Vladislav       (4618) {CZ} 
    8.5 (+2) pts  [1272] PECZKOWSKI Pawel        (5700) {PL} 
 3  8.  (+0) pts  [1340] VAN DEN BIGGELAAR Nicky (5105) {NL} 
    8.  (+2) pts  [1296] DELAUNAY Arnaud         (3518) {F} 
 5  7.5      pts  [1300] BARRE Sebastien         (3597) {F} 
 6  7.       pts  [1319] AUZENDE Frederic        (3384) {F} 
                  [1253] LILLA Kamil             (5701) {PL} 
                  [1251] TOMEI Robin             (5126) {NL} 
                  [1231] KASHIWABARA Takuji       (839) {F} 
                  [1200] MAKKONEN Olli           (1623) {FIN} 
                  [1136] SCHOTTE Tom             (2795) {B} 
12  6.5      pts  [1109] KORTENDIJK Albert       (5012) {NL} 
13  6.       pts  [1247] LEADER Imre               (79) {GB} 
                  [1209] HOBO Roel               (5071) {NL} 
                  [1181] ROBERT Tatiana          (3838) {F} 
                  [1171] NICOLET Stephane         (433) {F} 
                  [1157] KRACZYK Roman           (4048) {PL} 
                  [1152] CAPELLE Stephane        (3692) {F} 
                  [1079] HELMES Sido             (5181) {NL} 
20  5.       pts  [1129] DE WAEL Jeroen          (2793) {B} 
                  [1071] ANDRIANI Bintsa           (45) {F} 
                  [1070] LEVY-ABEGNOLI Thierry   (3598) {F} 
                  [1056] HOETJES Tim             (5215) {NL} 
                  [1052] DAUBA Cedric            (3519) {F} 
                  [1051] KAZIMIERCZUK Mariusz    (5717) {PL} 
                  [1023] ANDRIANI Sandry           (46) {MDG} 
                   [974] REUNES Nick             (5900) {B} 
                   [958] MARCINIAK Bartosz       (5726) {PL} 
                   [940] FRANSEN Martin          (5239) {NL} 
                   [932] DE BOER Rosalinde       (5214) {NL} 
31  4.5      pts   [947] RUBIO Celine            (3839) {F} 
32  4.       pts   [908] DE BOER Akke-lien       (5265) {NL} 
                   [859] BENTOLILA Sarah         (3836) {F} 
                   [779] SNEEK Marcel            (5083) {NL} 
35  3.5      pts   [802] VANHOUTTE Tine          (5907) {B} 
36  2.       pts   [749] POHJOINEN Petri         (1659) {FIN} 
37  1.       pt    [742] TORRI Marie-Christine    (758) {F} 
38  0.       pt    [685] HILDEN Jukka            (1660) {FIN} 

FINAL
Pawel Peczkowski beat Vladislav Dolezal 19-45, 53-11, 54-10
3rd/4th Playoff
Arnaud Delaunay beat Nicky van den Biggelaar 34-30, 40-24 

Year 2006 Results (held in Brussels):
Standings after 11 rounds.

 1. Takuji Kashiwabara (France) ......... 8.5
 2. Albert Kortendijk (Netherlands) ..... 8.0
 3. Vladislav Dolezal (Belgium) ......... 7.0
 =. Roman Kraczyk (Poland) .............. 7.0 Q
 =. Francesco Marconi (Italy) ........... 7.0
 =. Nicky van den Biggelaar (Netherlands) 7.0 Q
 7. Sébastien Barre (France) ............ 6.5
 =. Ruben Saiz (Spain) .................. 6.5
 =. Tom Schotte (Belgium) ............... 6.5
10. Tim Hoetjes (Netherlands) ........... 6.0
==. Eric Margarit (France) .............. 6.0
12. Bintsa Andriani (Madagascar) ........ 5.0
==. Martin Fransen (Netherlands) ........ 5.0
==. Linda Praseptyo (Netherlands) ....... 5.0
==. Thierry Levy-Abegnoli (France) ...... 5.0
16. Akke-Lien De Boer (Netherlands) ..... 4.0
17. Monique Lecat (Belgium) ............  3.5
18. Rosalinde De Boer (Netherlands) ....  2.5
19. Nick Reunes (NBelgium) .............  2.0
20. Marcel Sneek (Netherlands) .........  2.0

Final:
Takuji Kashiwabara - Albert Kortendijk: 0-2

3rd-4th play-off :
Roman Kraczyk - Nicky van de Biggelaar: 0-2

Year 2005 Results (held in Brussels):
Standings after 11 rounds. 
 1. Andreas Hoehne (Germany) ...........  8.5
 2. Emmanuel Caspard (France) ..........  8.0
 =. Arnaud Delaunay (France) ...........  8.0
 =. Roel Hobo (Netherlands) ............  8.0
 =. Marc Tastet (France) ...............  8.0
 6. Thierry Levy-Abegnoli (France) .....  7.0
 =. Lukasz Szyszko (Poland) ............  7.0
 8. Johan Berner (Sweden) ..............  6.0
 =. Jeroen De Wael (Belgium) ...........  6.0
 =. Takuji Kashiwabara (France) ........  6.0
 =. Eric Margarit (France) .............  6.0
 =. Tom Schotte (Belgium) ..............  6.0
 =. Magdalena Rogosz (Poland) ..........  6.0
14. Bintsa Andriani (Madagascar) .......  5.5
==. Krzysztof Szyszko (Poland) .........  5.5
16. Tim Hoetjes (Netherlands) ..........  5.0
==. Marcel Peperkamp (Belgium) .........  5.0
==. Julian Richens (Great Britain) .....  5.0
==. Claude Quazzo (France) .............  5.0
==. Cedric Vuye (Belgium) ..............  5.0
21. Roman Kraczyk (Poland) .............  4.5
22. Serge Benoit (Belgium) .............  4.0
==. Rosalinde De Boer (Netherlands) ....  4.0
==. Monique Lecat (Belgium) ............  4.0
==. Martin Fransen (Netherlands) .......  4.0
26. Marcel Sneek (Netherlands) .........  3.0
==. Dimitri Vaes (Belgium) .............  3.0*
28. Marie-Christine Torri (France) .....  1.0
Caspard qualifies for final on tie-break.
Hobo and Tastet qualify for 3rd/4th place play-off.

Final:
Caspard 31-33 Hoehne
Hoehne  12-52 Caspard
Hoehne  30-34 Caspard

3rd/4th place play-off:
Tastet 30-34 Hobo
Hobo   18-46 Tastet
Hobo   28-36 Tastet

Year 2004 Results (held in Brussels):
Standings after 11 rounds. 
 1. Andreas Hoehne (Germany) ...........  8.5
 2. Emmanuel Caspard (France) ..........  8.0
 =. Arnaud Delaunay (France) ...........  8.0
 =. Roel Hobo (Netherlands) ............  8.0
 =. Marc Tastet (France) ...............  8.0
 6. Thierry Levy-Abegnoli (France) .....  7.0
 =. Lukasz Szyszko (Poland) ............  7.0
 8. Johan Berner (Sweden) ..............  6.0
 =. Jeroen De Wael (Belgium) ...........  6.0
 =. Takuji Kashiwabara (France) ........  6.0
 =. Eric Margarit (France) .............  6.0
 =. Tom Schotte (Belgium) ..............  6.0
 =. Magdalena Rogosz (Poland) ..........  6.0
14. Binsta Andriani (Madagascar) .......  5.5
==. Krzysztof Szyszko (Poland) .........  5.5
16. Tim Hoetjes (Netherlands) ..........  5.0
==. Marcel Peperkamp (Belgium) .........  5.0
==. Julian Richens (Great Britain) .....  5.0
==. Claude Quazzo (France) .............  5.0
==. Cedric Vuye (Belgium) ..............  5.0
21. Roman Kraczyk (Poland) .............  4.5
22. Serge Benoit (Belgium) .............  4.0
==. Rosalinde De Boer (Netherlands) ....  4.0
==. Monique Lecat (Belgium) ............  4.0
==. Martin Fransen (Netherlands) .......  4.0
26. Marcel Sneek (Netherlands) .........  3.0
==. Dimitri Vaes (Belgium) .............  3.0*
28. Marie-Christine Torri (France) .....  1.0
Caspard qualifies for final on tie-break.
Hobo and Tastet qualify for 3rd/4th place play-off.

Final:
Caspard 31-33 Hoehne
Hoehne  12-52 Caspard
Hoehne  30-34 Caspard

3rd/4th place play-off:
Tastet 30-34 Hobo
Hobo   18-46 Tastet
Hobo   28-36 Tastet

Year 2003 Results (held in Brussels):
Standings after 11 rounds: 
 1. Takuji Kashiwabara (France) ........... 8.5 
 2. Johan Berner (Belgium)................. 8.0 
 =. Emmanuel Caspard (France) ............. 8.0 
 4. Arnaud Delaunay (France) .............. 7.5 
 5. Alexandre Cordy (Belgium) ............. 7.0 
 =. Roel Hobo (Netherlands) ............... 7.0 
 =. Andreas Höhne (Germany) ............... 7.0 
 =. Nicky van den Biggelaar (Netherlands) . 7.0 
 =. Claude Quazzo (France) ................ 7.0 
10. Stephane Dousse (Switzerland) ......... 6.0 
==. Albert Kortendijk (Netherlands) ....... 6.0 
==. Roman Kraczyk (Poland) ................ 6.0 
==. Arnoud Meijer (Netherlands) ........... 6.0 
==. Robin Tomei (Netherlands) ............. 6.0 
15. Renaud Lecat (Belgium) ................ 5.5 
==. Roman Kraczyk (Poland) ................ 5.5 
17. Bintsa Andriani (France) .............. 5.0 
==. Roy Arnold (Great Britain) ............ 5.0 
==. Jonas Gregersen (Denmark) ............. 5.0 
==. Eric Margarit (France) ................ 5.0 
==. Lukasz Szyszko (Poland) ............... 5.0 
==. Josbert van de Zande (Netherlands) .... 5.0 
23. Olivier Cecillon (France) ............. 4.5 
==. Olivier Herbeuval (Belgium) ........... 4.5 
==. Thierry Lévy-Abégnoli (France) ........ 4.5 
26. Serge Benoit (Belgium) ................ 4.0 
27. Monique Lecat (Belgium) ............... 3.5 
==. Krzysztof Szyszko (Poland) ............ 3.5 
29. Stephanie Saufnay (Belgium) ........... 2.0 
30. Marie-Christine Torri (France) ........ 0.5 

Final: 
Emmanuel Caspard qualified on tie-break. 
Takuji Kashiwabara tied with Emmanuel Caspard
23-41, 32-32, 43-21.

3rd/4th Place Play-off: 
Arnaud Delaunay beat Johan Berner
48-16, 13-51, 35-29.


Year 2002 Results (held in Brussels):
Standings after 11 rounds: 
 1. Takuji Kashiwabara (France) .......... 9.0 
 2. Albert Kortendijk (Netherlands) ...... 8.0 
 3. Matthias Berg (Germany)............... 7.0 
 =. Johan Berner (Belgium)................ 7.0 
 =. Alexandre Cordy (Belgium) ............ 7.0 
 =. Andreas Höhne (Germany) .............. 7.0 
 =. Philippe Juhem (France)............... 7.0 
 8. Bintsa Andriani (France) ............. 6.0 
 =. Sandry Andriani (France) ............. 6.0 
 =. Jan de Graaf (Netherlands) ........... 6.0 
 =. Romy Hidayat (Indonesia) ............. 6.0 
 =. Pierre de Lit (Belgium) .............. 6.0 
 =. Stéphane Nicolet (France) ............ 6.0 
14. Nicky van den Biggelaar (Netherlands)  5.5 
15. Frederic Dupont (Belgium) ............ 5.0 
==. Roel Hobo (Netherlands) .............. 5.0 
==. Arnoud Meijer (Netherlands) .......... 5.0 
18. Anne Veltman (Netherlands) ........... 4.5 
19. Geoff Hubbard (Great Britain) ........ 4.0 
==. Bas in het Zandt (Netherlands) ....... 4.0 
==. Jose Seknadje (France) ............... 4.0 
22. Roy Arnold (Great Britain) ........... 3.0 
==. Jeroen Diepenmaat (Netherlands) ...... 3.0 
==. Paul in het Zandt (Netherlands) ...... 1.0 

Final: Takuji Kashiwabara beat Albert Kortendijk
41-23, 37-27.

3rd/4th Place Play-off: 
Matthias Berg and Philippe Juhem qualified on tie-break 
Matthias Berg beat Philippe Juhem
31-33, 45-19, 43-21.

Year 2001 Results (held in Brussels):
Standings after 11 rounds: 

 1. Emmanuel Caspard (France) .......... 10.5 
 2. Andreas Hoehne (Germany) ...........  9.0 
 =. Stéphane Nicolet (France) ..........  9.0 
 4. Takuji Kashiwabara (France) ........  8.0 
 5. Sandry Andriani (France) ...........  6.0 
 =. Mathijs Claassen (Netherlands) .....  6.0 
 =. Alexandre Cordy (Belgium) ..........  6.0 
 =. Romy Hidayat (Indonesia) ...........  6.0 
 =. Pierluigi Stanzione (Italy) ........  6.0 
10. Henrik Vallund (Denmark) ...........  5.5 
11. Bintsa Andriani (France) ...........  5.0 
==. Frederic Auzende (France) ..........  5.0 
==. Palle Badsted (Denmark) ............  5.0 
==. Matthias Berg (Germany) ............  5.0 
==. Per Horn (Denmark) .................  5.0 
==. Geoff Hubbarnd (Australia) .........  5.0 
==. Albert Kortendijk (Netherlands) ....  5.0 
==. Dominique Scherno (France) .........  5.0 
19. Chris Welty (USA) ..................  4.5 
20. Jens Aargaard-Hansen (Denmark) .....  4.0 
21. Jan De Graaf (Netherlands) .........  3.5 
22. Jose Seknadje (France) .............  3.0 
==. Alberto Viviani (Italy) ............  3.0 
24. Renaud Lecat (Belgium) .............  2.0 

Final: 
Stéphane Nicolet reaches final on tie break 
Emmanuel Caspard beat Stéphane Nicolet
22-42, 46-18, 46-18

3rd/4th Place Play-off: 
Andreas Hoehne beat Takuji Kashiwabara
26-38, 34-30, 36-38.

Year 2000 Results (held in Brussels):
Standings after 11 rounds: 
  
 1. Emmanuel Caspard (France)          9.0 
 2. Romy Hidayat (Indonesia)           8.0 
 =. Stephane Nicolet (France)          8.0 
 4. Per Horn (Denmark)                 7.5 
 =. Takuji Kashiwabara (France)        7.5 
 6. Alexandre Cordy (Belgium)          6.5 
 7. Bintsa Andriani (France)           6.0 
 =. Sandry Andriani (France)           6.0 
 =. Alberto Viviani (Belgium)          6.0 
10. Serge Alard (Belgium)              5.5 
==. Renaud Lecat (Belgium)             5.5 
==. Pierluigi Stanzione (Italy)        5.5 
13. Frederic Auzende (France)          5.0 
==. Alain Daiz (Belgium)               5.0 
==. Frank den Haan (Netherlands)       5.0 
==. Geoff Hubbard (Australia)          5.0 
==. Jose Seknadje (France)             5.0 
==. Josbert van de Zande (Netherlands) 5.0 
19. Fabrice Doignie (Belgium)          4.0 
==. Pierre De Lit                      4.0 
21. Marie-Christine Torri (France)     2.0 

Stephane Nicolet qualifies for the final on tie-break. 
Per Horn qualifies for the 3rd/4th play-off on tie-break. 
  
Final: 
Stephane Nicolet (FRA) beat Emmanuel Caspard (FRA) 
24-40, 49-15, 45-19. 
  
3rd place playoff: 
Romy Hidayat (IND) beat Per Horn (DAN)
18-28, 43-21, 57-07. 

Othello® is a registered trademark of Anjar Co and John Adams Leisure Limited.