Contact the BOF

Documents

How to Join

News

Mailing lists

Tournaments

Results

Rules of Othello®

Where to Buy Othello®

Where to Play Online

Downloads

Newsletters

Official Ratings

Other Federations

Other links


French EGP Previous Results

Year 2011 Results (held in Paris):
Standings after 11 rounds. 

 1. Takuji Kashiwabara F ......	8.0
 =. Albert Kortendijk NL ......	8.0
 3. Imre Leader GB ............ 7.5
 4. Sandry Andriani RM ........	7.0
 =. Frédéric Auzende F ........ 7.0
 =. Arthur Juigner F .......... 7.0
 =. Marc Tastet F ............. 7.0 (Qualified for 3/4 Playoff)
 8. Arnaud Delaunay F ......... 6.5
 9. Pierre Butin F ............ 6.0
 =. Emmanuel Caspard F ........ 6.0
 =. Martin Fransen NL ......... 6.0
 =. Roel Hobo NL .............. 6.0
 =. Takeshi Murakami J ........ 6.0
14. Stéphane Nicolet F ........ 5.5
15. Daniela Duma RO ........... 4.5
16. Thierry Levy Abegnoli F ... 4.0
17. Dominique Bétin F ......... 3.0
==. Monique Lecat B ........... 3.0
19. Keiko Horiuchi J .......... 2.0

Final:
Kashiwabara beat Kortendijk 38-26, 19-45, 42-22

3rd/4th place play-off:
Leader beat Tastet 36-28, 48-16
Year 2009 Results (held in Paris):
Standings after 11 rounds. 

 1. Bintsa Andriani (RM) .........10.0 [882]
 2. Milosz Cupial (PL) ........... 8.0 [891]
 =. Takuji Kashiwabara (F) ....... 8.0 [883]
 =. Takeshi Murakami (J) ......... 8.0 [872]
 =. Dominik Nowak (PL) ........... 8.0 [863]
 6. Arnaud Delaunay (F) .......... 7.0 [809]
 =. Sébastien Barre (F) .......... 7.0 [804]
 8. Imre Leader (GB) ............. 6.5 [869]
 9. Nicky van den Biggelaar (NL) . 6.0 [803]
 =. Emmanuel Caspard (F) ......... 6.0 [754]
 =. Mariusz Kazimierczuk (PL) .... 6.0 [745]
 =. Kosuke Takenobu (J) .......... 6.0 [740]
 =. Albert Kortendijk (NL) ....... 6.0 [730]
 =. Cédric Dauba (F) ............. 6.0 [701]
 =. Jan C de Graaf (NL) .......... 6.0 [672]
 =. Yuri Sato (J) ................ 6.0 [650]
17. Joel Feinstein (GB) .......... 5.5 [741]
18. Emmanuel Lazard (F) .......... 5.0 [761]
==. Frédéric Auzende (F) ......... 5.0 [707]
==. Roman Kraczyk (PL) ........... 5.0 [680]
==. Roel Hobo (NL) ............... 5.0 [661]
==. Jiska Helmes (NL) ............ 5.0 [649]
==. Martin Fransen (NL) .......... 5.0 [625]
==. Kyoko Takeda (J) ............. 5.0 [624]
25. Marc Tastet (F) .............. 4.5 [705]
==. Thomas Furet (F) ............. 4.5 [667]
27. Aurélien Leblanc (F) ......... 4.0 [642]
==. Monique Lecat (Belgium) ...... 4.0 [534]
29. Linda Praseptyo (NL) ......... 3.0 [592]
==. Naoto Koyahara (J) ........... 3.0 [583]
31. Marcel Sneek (NL) ............ 2.0 [594]
32. Jacques Ovion (F) ............ 0.0 [447]

Final:
Cupial beat Andriani 18-46, 58-6, 53-11

3rd/4th place play-off:
Murakami beat Kashiwabara 41-23, 39-25

Bintsa Andriani disqualified due to cheating in the 2009 French Championship.

Year 2008 Results (held in Paris):
Standings after 11 rounds. 

 1:   9.5 pts [817]   BARRE Sebastien (3597) {F}    +2
 2:   9.  pts [803]   KASHIWABARA Takuji (839) {F}  +0
 4:   7.  pts [809]   AUZENDE Frederic (3384) {F}   +2
 3:   8.5 pts [799]   DELAUNAY Arnaud (3518) {F}    +1
 5:   6.5 pts [735]   KORTENDIJK Albert (5012) {NL}
 6:   5.  pts [744]   FRANSEN Martin (5239) {NL}
              [708]   HOBO Roel (5071) {NL}
 8:   4.  pts [713]   LAZARD Emmanuel (11) {F}
              [668]   HELMES Sido (5181) {NL}
10:   3.5 pts [681]   ANDRIANI Sandry (46) {F}
11:   3.  pts [685]   PRASEPTYO Linda (5159) {NL}
12:   1.  pt  [505]  -SAGONA Eric (3778) {F}

Play-off game results not known

Year 2007 Results (held in Paris):
Standings after 11 rounds. 

 1: 10.0 pts [836] BERG Matthias (5301) {D}
 2:  8.5 pts [869] CUPIAL Milosz (5725) {PL}
 3:  8.0 pts [812] SZALANKIEWICZ Marek (5724) {PL}
 4:  7.5 pts [830] LAZARD Emmanuel (11) {F}
 5:  6.5 pts [793] TASTET Marc (2) {F}
 6:  6.0 pts [793] DELAUNAY Arnaud (3518) {F}
 =:          [767] KRACZYK Roman (4048) {PL}
 =:          [759] ZIEBA Arkadiusz (4064) {PL}
 =:          [744] KORTENDIJK Albert (5012) {NL}
 =:          [741] LEVY-ABEGNOLI Thierry (3598) {F}
 =:          [696] KASHIWABARA Takuji (839) {F}
12:  5.5 pts [801] PECZKOWSKI Pawel (5700) {PL}
==:          [777] BARRE Sebastien (3597) {F}
==:          [698] HOBO Roel (5071) {NL}
15:  5.0 pts [755] LEFEBVRE Thierry (3722) {F}
             [723] AUZENDE Frederic (3384) {F}
             [718] CAPELLE Stephane (3692) {F}
             [707] BUTIN Pierre (3515) {F}
             [674] DAUBA Cedric (3519) {F}
             [667] ANDRIANI Sandry (46) {F}
21:  4.0 pts [669] ANDRIANI Bintsa (45) {F}
22:  3.0 pts [550] BENTOLILA Sarah (3836) {F}
23:  2.0 pts [429] TORRI Marie-Christine (758) {F}

Final:

Cupial beat Berg 2-1

3rd/4th place play-off:

Lazard beat Szalankiewicz 2-0

Year 2006 Results (held in Paris):
Standings after 11 rounds. 

 1. Albert Kortendijk (Netherlands) ..... 10.0
 2. Francesco Marconi (Italy) ...........  9.0
 3. Takuji Kashiwabara (France) .........  8.0
 4. Sébastien Barre (France) ............  7.0
 5. Henry Aspenryd (Sweden) .............  6.0
 =. Roel Hobo (Netherlands) .............  6.0
 =. George Ortiz (Australia) ............  6.0
 =. Veronica Stenberg (Sweden) ..........  6.0
 9. Roman Kraczyk (Poland) ..............  5.0
10. Bintsa Andriani (Madagascar) ........  4.0
==. Jan C De Graaf (Netherlands) ........  4.0
==. Martin Fransen (Netherlands) ........  4.0
13. Michel Busuttil (France) ............  1.0
==. Marcel Sneek (Netherlands) ..........  1.0

Final:
Kortendijk beat Marconi (B=AK) 37-27, (B=FM) 38-26

3rd/4th place play-off:
Kashiwabara beat Barre (B=SB) 22-42, (B=TK) 40-24, (B=TK) 33-31


Year 2005 Results (held in Paris):
Standings after 11 rounds. 

 1. Stéphane Nicolet (France) ........... 9.0
 2. Graham Brightwell (Great Britain) ... 8.0
 3. Frédéric Auzende (France) ..........  7.0
 =. Jan de Graaf (Netherlands) .......... 7.0*
 =. Roman Kraczyk (Poland) .............. 7.0
 =. Mario Madrona (Spain) ............... 7.0*
 =. Marc Tastet (France) ................ 7.0
 8. Bintsa Andriani (Madagascar) ........ 6.5
 =. Cédric Dauba (France) ............... 6.5
 =. Takuji Kashiwabara (France) ......... 6.5
 =. Emmanuel Lazard (France) ............ 6.5
12. Fabrice di Meglio (France) .......... 6.0
==. Eric Margarit (France) .............. 6.0
==. Yukiko Tatsumi (Japan) .............. 6.0
15. Thierry Levy-Abegnoli (France) ...... 5.5
==. Grzegorz Zieba (Poland) ............. 5.5
17. Mariusz Kazimierczuk (Poland) ....... 5.0
==. Kyoko Takeda (Japan) ................ 5.0
19. Michel Busuttil (France) ............ 4.0
==. Tim Hoetjes (Netherlands) ........... 4.0
==. Monique Lecat (Belgium) ............. 4.0
==. Daniel Zieba (Poland) ............... 4.0
23. Serge Benoit (France) ............... 3.0
==. Marcel Sneek (Netherlands) .......... 3.0
25. Ben Pridmore (Great Britain) ........ 2.5
26. Katarzyna Zieba (Poland) ............ 1.5

* Qualified for 3/4 Play-off
Final:
Brightwell beat Nicolet 39-25, 38-26

3rd/4th place play-off:
Madrona beat De Graaf 34-30, 41-23

Year 2004 Results (held in Paris):
Standings after 11 rounds. 

 1. Emmanuel Caspard (France) ........... 9.0
 2. Stéphane Nicolet (France) ........... 8.0
 3. Albert Kortendijk (Netherlands) ..... 7.0
 4. Andreas Hoehne (Germany) ............ 6.5
 =. Marc Tastet (France) ................ 6.5
 6. Graham Brightwell (Great Britain) ... 6.0
 =. Arnaud Delaunay (France) ............ 6.0
 =. Geoff Hubbard (Australia) ........... 6.0
 =. Takuji Kashiwabara (France) ......... 6.0
 =. Magdalena Rogosz (Poland) ........... 6.0
11. Emmanuel Lazard (France) ............ 5.5
==. Linda Praseptyo (Netherlands) ....... 5.5
13. Alexandre Cordy (Belgium) ........... 5.0
==. Cedric Dauba (France) ............... 5.0
==. Roman Kraczyk (Poland) .............. 5.0
16. Eric Margarit (France) .............. 4.5
17. Sebastien Barre (France) ............ 4.0
18. Thierry Levy-Abegnoli (France) ...... 3.5
19. Alessandro Cantamessa (Belgium) ..... 3.0
20. Serge Benoit (France) ............... 2.0

Tastet qualifies for 3rd/4th place play-off.

Final:
Nicolet 2-0 Caspard

3rd/4th place play-off:
Kortendijk 2-1 Tastet

Year 2003 Results (held in Paris):
Standings after 11 rounds: 
 1. Graham Brightwell (Great Britain) .... 9.0 
 2. Takuji Kashiwabara (France) .......... 8.5 
 3. David Shaman (Netherlands) ........... 8.0 
 4. Emmanuel Lazard (France) ............. 7.5 
 =. Piotr Tanski (Poland) ................ 7.5 
 6. Emmanuel Caspard (France) ............ 7.0 
 =. Alexandre Cordy (Belgium) ............ 7.0 
 =. Fabrice di Meglio (France) ........... 7.0 
 =. Jan de Graaf (Netherlands) ........... 7.0 
11. Sebastian Barre (France) ............. 6.5 
==. Cedric Dauba (France) ................ 6.5 
==. Mark Dufour (Netherlands) ............ 6.5 
==. Marc Tastet (France) ................. 6.5 
14. Mathijs Claassen (Netherlands) ....... 6.0 
==. Arnoud Meijer (Netherlands) .......... 6.0 
==. Roel Hobo (Netherlands) .............. 6.0 
==. Remko Zillig (Netherlands) ........... 6.0 
18. Arnaud Delaunay (France) ............. 5.5 
==. Lukas Szyszko (Poland) ............... 5.5 
==. Thierry Levy-Abegnoli (France) ....... 5.5 
==. Claude Quazzo (France) ............... 5.5 
23. Gael Benoit (France) ................. 5.0 
==. Olivier Cecillion (France) ........... 5.0 
==. Jose Seknadje (France) ............... 5.0 
==. Krzysztof Szyszko (Poland) ........... 5.0 
27. Bruno Gauthier (France) .............. 4.5 
==. Jarl Ilbrink (Netherlands) ........... 4.5 
==. Monique Lecat (Belgium) .............. 4.5 
==. Eric Margarit (France) ............... 4.5 
==. Chantall Can Brunschot (Netherlands) . 4.5 
32. Serge Benoit (France) ................ 4.0 
33. Stephanie Saufnay (Belgium) .......... 3.5 
34. Emmanel Bougeard (France) ............ 2.0 
==. Samvel Gharzaryan (Armenia) .......... 2.0 
==. Magalena Rogosz (Poland) ............. 2.0 
35. Marie-Christine Torri (France) ....... 0.0 

Final:
Takuji Kashiwabara beat Graham Brightwell 31-33, 33-31, 50-14 

3rd/4th Place Play-off: 
David Shaman beat Emmanuel Lazard 39-25, 29-35, 42-22

Year 2002 Results (held in Paris):
Standings after 11 rounds: 
 1. Stéphane Nicolet (France) ............ 9.0 
 =. David Shaman (Netherlands) ........... 9.0 
 3. Romy Hidayat (Indonesia) ............. 7.5 
 =. Marc Tastet (France) ................. 7.5 
 5. Graham Brightwell (Great Britain) .... 7.0 
 =. Jan de Graaf (Netherlands) ........... 7.0 
 =. Fabrice di Meglio (France) ........... 7.0 
 =. Andreas Höhne (Germany) .............. 7.0 
 =. Philippe Juhem (France)............... 7.0 
 =. Takuji Kashiwabara (France) .......... 7.0 
11. Johan Berner (Belgium) ............... 6.5 
==. Emmanuel Caspard (France) ............ 6.5 
==. Cedric Dauba (France) ................ 6.5 
14. Arnaud Delaunay (France) ............. 6.0 
==. Roel Hobo (Netherlands) .............. 6.0 
==. Francois Jacquet (France) ............ 6.0 
==. Robbert Jongkind (Netherlands) ....... 6.0 
==. Emmanuel Lazard (France) ............. 6.0 
==. Arnoud Meijer (Netherlands) .......... 6.0 
20. Roy Arnold (Great Britain) ........... 5.0 
==. Jeroen Diepenmaat (Netherlands) ...... 5.0 
==. Geoff Hubbard (Great Britain) ........ 5.0 
==. Leon Kamphuis (Netherlands) .......... 5.0 
==. Thierry Levy-Abegnoli (France) ....... 5.0 
==. Yi Liang (France) .................... 5.0 
==. eric Margarit (France) ............... 5.0 
==. Claude Quazzo (France) ............... 5.0 
==. Anne Veltman (Netherlands) ........... 5.0 
30. Jose Seknadje (France) ............... 4.5 
==. Dominique van Egroo (France) ......... 4.5 
32. Rudi van der Graaf (Netherlands) ..... 4.0 
==. Suzanne van Winkel (Netherlands) ..... 4.0 
==. Pascal Zeau (France) ................. 4.0 
35. Michel Busuttil (France) ............. 3.5 
36. Huub Rutte (Netherlands) ............. 2.0 
==. Hein van Winkel (Netherlands) ........ 2.0 
38. Sandra Vieveen (Netherlands) ......... 0.0 

Final:
David Shaman beat Stéphane Nicolet 47-17, 41-23 

3rd/4th Place Play-off: 
Romy Hidayat beat Marc Tastet 40-24, 40-24
 
Year 2001 Results (held in Paris):
Standings after 11 rounds: 

 1. Graham Brightwell (Great Britain) ..  9.0 
 2. Alexandre Cordy (Belgium) ..........  8.0 
 =. Romy Hidayat (Indonesia) ...........  8.0 
 =. Stéphane Nicolet (France) ..........  8.0 
 =. Marc Tastet (France) ...............  8.0 
 6. Matthias Berg (Germany) ............  7.0 
 =. Philippe Juhem (France) ............  7.0 
 8. Emmanuel Caspard (France) ..........  6.0 
 =. Andreas Hoehne (Germany) ...........  6.0 
 =. Takuji Kashiwabara (France) ........  6.0 
 =. Emmanuel Lazard (France) ...........  6.0 
 =. Michiel Le Comte (Netherlands) .....  6.0 
 =. Yi Liang (France) ..................  6.0 
 =. Henrik Vallund (Denmark) ...........  6.0 
15. Geoff Hubbard (Australia) ..........  5.5 
==. François Jacquet (France) ..........  5.5 
17. Sandry Andriani (France) ...........  5.0 
==. Frederic Auzende (France) ..........  5.0 
==. Jan De Graaf (Netherlands) .........  5.0 
==. Pierre De Lit (Belgium) ............  5.0 
==. Robbert Jongkind (Netherlands) .....  5.0 
==. Albert Kortendijk (Netherlands) ....  5.0 
==. Hajime Takeda (Japan) ..............  5.0 
24. Cedric Dauba (France) ..............  4.0 
==. Roel Hobo (Netherlands) ............  4.0 
==. Leonid Shifman (Israel) ............  4.0 
==. Josbert Van De Zande (Netherlands) .  4.0 
28. Jose Sekandje (France) .............  3.0 
==. Kyoko Takeda (Japan) ...............  3.0 
30. Arnaud Delaunay (France) ...........  0.0 

Final: 
Marc Tastet qualifies for final on tie break 
Marc Tastet beat Graham Brightwell 2-0. 

3rd/4th Place Play-off: 
Alexandre Cordy and Romy Hidayat qualify for
3rd/4th place play-off on tie break 
Romy Hidayat beat Alexandre Cordy 2-0. 

Year 2000 Results (held in Paris):
Standings after 11 rounds: 

 1. Makoto Suekuni (Japan)            11.0 
 2. Graham Brightwell (Great Britain)  8.0 
 =. Emmanuel Caspard (France)          8.0 
 =. Frederic Collay (France)           8.0 
 5. Romy Hidayay (Indonesia)           7.0 
 =. Philippe Juhem (France)            7.0 
 =. Stephane Nicolet (France)          7.0 
 =. Marc Tastet (France)               6.0 
 9. Donato Barnaba (Italy)             6.0 
 =. Jan C. De Graaf (Netherlands)      6.0 
 =. Emmanuel Lazard (France)           6.0 
 =. Pierluigi Stanzione (Italy)        6.0 
13. Matthias Berg (Denmark)            5.5 
==. Alexandre Cordy (France)           5.5 
==. Yoko Furusaki (Japan)              5.5 
==. Geoff Hubbard (Australia)          5.5 
==. Takuji Kashiwabara (France)        5.5 
18. Bintsa Andriani (France)           5.0 
==. Jean-Luc Basso (France)            5.0 
==. Frank Den Haan (Netherlands)       5.0 
==. Francois Robin (France)            5.0 
==. Josbert Van De Zande (Hetherlands) 5.0 
23. Sandry Andriani (France)           4.5 
==. Albert Kortendijk (Holland)        4.5 
25. Jens Aagaard-Hansen (Denmark)      4.0 
==. Jean-Michel Van Nuvel (France)     4.0 
==. Palle Badsted (Denmark)            4.0 
28. Jakub Tesinsky (Czech Republic)    3.5 
29. Marie-Christine Torri (France)     1.0 

Graham Brightwell qualifies for the final on tie-break. 

Final: 
Makoto Suekuni (JAP) beat Brightwell (GBR) 40-24, 36-28. 

3rd place playoff:
Caspard beat Collay 51-13, 47-17.

Othello® is a registered trademark of Anjar Co and John Adams Leisure Limited.